NASZE KAPLICE
Kościół filialny

ZATYLE

W centrum miejscowości znajduje się kościół filialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kamień węgielny został poświęcony przez Ojca św. Jana Pawła II dnia 12 czerwca 1999 r. w Zamościu.

Kościół filialny

HUTA LUBYCKA

8 X 2004 r. bp Jan Śrutwa wyłączył z parafii Łukawica miejscowość Huta Lubycka i przyłączył ją do parafii Lubycza Królewska. W Hucie Lubyckiej, położonej w granicach południowych Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się kościół filialny pw. NMP Królowej. Budowę kościoła rozpoczęto w 1959 r.

Ruiny cerkwi

KNIAZIE

W miejscowości Kniazie była siedziba kniazia – wójta wołoskiego. W latach 1798-1806 z fundacji kniaziów lubyckich wybudowano murowaną cerkiew pw. św. Paraskewii. Od 1916 r. w cerkwi znajdowały się relikwie świętej, które przywiózł z Rzymu Kazimierz Lubecki z matką Pauliną. Podczas II wojny, w wyniku ostrzału artyleryjskiego, cerkiew została uszkodzona. W pobliżu znajduje się murowana dzwonnica i rozległy cmentarz, na którym znajdują nagrobki z kamienia bruśnieńskiego. Na grobie ostatniego kniazia znajduje się kamienny krzyż.